Aktuality

Nový přestupní řád aneb Válka o českého Bosmana. Haindlová poslala svazu protestní petici fotbalistů
29. duben 2016

Praha - Belgičan Jean-Marc Bosman změnil fotbalovou tvář kontinentu. Evropský soud mu dal v roce 1995 za pravdu, že fotbalistů, kterým skončí smlouva, by se mělo týkat stěžejní unijní pravidlo o volném pohybu pracovních sil. A že proto po vypršení kontraktu mohou odejít kamkoli zcela volně, aniž by měl jejich dosavadní oddíl nárok na jakékoli odstupné.

Český fotbal vnáší tento princip do svých předpisů týkajících se vnitrostátních přestupů až nyní, v roce 2016.

Princip zohledňuje nový přestupní řád FAČR, o němž se v zákulisí vede už týdny velmi ostrá diskuse. Nová norma se nelíbí menším klubům ze sféry výkonnostního fotbalu, které poukazují na snížení tabulkových hodnot za mládežníky. Obávají se, že jim velké kluby mohou talenty levně vykoupit. "Částky odstupného v současném návrhu takové chování klubů podporují a tím mohou zničit budoucnost amatérského fotbalu," píše se v otevřeném dopise klubů z Náchodska, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Ještě ostřejší reakce na novou normu přišla ze strany České asociace fotbalových hráčů, kterou řídí Markéta Haindlová. Ta doručila na FAČR petici s podpisy 400 fotbalistů, kteří s normou nesouhlasí.

"Žádáme o zrušení odstupného pro amatérské hráče od 12 do 33 let, zrušení omezení volného pohybu hráčů a jeho nahrazení systémem tréninkových kompenzací. Důvodem této žádosti je naše obava, že nás nový přestupní řád v aktuální navrhované podobě znevýhodňuje a porušuje naše práva. Jsme navíc jednou z posledních zemí, kde ještě odstupné funguje. Žádáme proto o odstranění uvedených nedostatků," píše se v petici. Její plné znění najdete zde.

Reakce Jana Paulyho, šéfa legislativního oddělení FAČR, je jednoduchá: "Když si čtu, co je nám vytýkáno, tak zjišťuji, že ti kritici novou normu v mnoha ohledech bohužel nepochopili."

Tak se ji, alespoň ve zjednodušené podobě, pokusme pochopit my. Kdo si ji chce nastudovat osobně, dostane se k ní přes tento odkaz.

Profesionálem i za 5000 korun měsíčně

Starý přestupní řád v Česku byl naprosto unikátní a velmi vzdálený normám FIFA. Mezinárodní fotbalová asociace proto na FAČR činila velký tlak, aby provedl reformy. Ty ruší například možnost hostování pro amatéry nebo systém farmářských klubů, který FIFA odmítá zcela principiálně.

Zároveň šlo o to, vtělit do normy i "bosmanovský" princip volného pohybu hráčů. Zatímco do ciziny mohli v souladu s ním čeští hráči přestupovat po vypršení smlouvy zdarma, bez nároku jejich dosavadního klubu na odstupné, teď se stejný princip zavede i pro vnitrostátní přestupy.

Podle Haindlové je způsob realizace tohoto principu nedostatečný, Pauly to odmítá. Abychom se k jádru jejich sporu dostali blíž, musíme si nejdřív definovat nové názvosloví, které nový přestupní řád zavádí.

Budou tu nyní působit dvě kategorie fotbalistů. Amatérský hráč a profesionální hráč. Amatér není v klubu vázán smlouvou, profesionální hráč ano.

Smlouvu přitom fotbalistovi může dát kterýkoli klub, klidně až ze IV. třídy. Musí mu prostřednictvím této smlouvy vyplácet alespoň 5000 korun měsíčně.

Vyšším stupněm budou smlouvy pro ligové profesionální hráče. Ty smějí s fotbalisty uzavírat jen kluby I. a II. ligy a garantovat tak fotbalistům odměnu minimálně 10 000 korun měsíčně.

Amatéři směli až dosud přestupovat jen se souhlasem mateřského klubu a po zaplacení odstupného. Nově se zavádí, že v období mezi 1.a 20. červnem smějí přestoupit bez souhlasu dosavadního oddílu. Ovšem tabulková kompenzace odstupného, byť za snížené sumy oproti dosavadní praxi, v platnosti zůstává, a to až do věku 33 let.

Vedle toho budou kluby I. a II. ligy platit za své posily v podobě hráčů mladších 23 let i tréninkové kompenzace. "Při podpisu první ligové profesionální smlouvy je zaplatí ligový oddíl všem klubům, které se podílely na výchově tohoto hráče počínaje 6. rokem jeho věku," podotýká Jan Pauly.

To není volný pohyb hráčů, říká Haindlová. Podle FAČR se plete

Tréninkové kompenzace Haindlové a spol. nevadí. "Ale jsou špatně nastavené a doplňuje se to nadále těmi tabulkovými hodnotami. Ty by se měly zrušit, tak jako to všude udělali. Když se rodiče stěhují, musí dítě z dosavadního klubu vykoupit, aby mohlo hrát jinde. Naprosto absurdní je pak chtít nějaké odstupné podle tabulek u hráčů starších třeba 25 let."

Podle Haindlové nový přestupní řád uměle vyrábí z hráčů, kteří jsou ve skutečnosti amatéry, hráče profesionální. Pokud si je kluby zavázaly smlouvou, mají je lépe chráněné. A stačí jim k tomu 5000 korun měsíčně. Hráči jsou pak k tomu, aby tyto kontrakty podepisovali, tlačeni třeba faktem, že kdyby tak neučinili a fungovali jako amatéři, nesměli by kupříkladu odejít na hostování. Právě možnost hostování už nově funguje toliko pro profesionály, či snad lépe řečeno hráče pod smlouvou. Amatéři hostovat nesmějí.

"Nelíbí se nám zachování principu tabulkového odstupného, zejména pro starší hráče, a to až do 33 let. Stejně tak považujeme za nedostatečné přestupní období pro amatéry jen mezi 1. a 20. červnem. Mimo tento termín jsou hráči v Česku stále omezeni platbami i souhlasem klubu. A to odporuje základnímu principu volného pohybu hráčů," říká Haindlová.

A v tom se s Janem Paulym, hlavním svazovým legislativcem, zcela zásadně neshodnou. "Zavádíme přesně princip Bosman. Hráč, kterému skončí smlouva, je zcela volný, to znamená, že přestupuje bez jakéhokoli odstupného. Pouze u hráčů do 23 let se uplatní tréninková kompenzace, ale tabulky žádné. Navíc tento hráč, kterému zanikla účinnost smlouvy, může podepsat nový kontrakt v jiném klubu prakticky kdykoli, i mimo standardní přestupní období," zdůrazňuje Pauly.

"Tabulky odstupného za starší hráče se týkají jen amatérů. Stejně tak není pravda, že tabulky jsou nějakou českou specialitou. Naopak jsou běžnou součástí přestupních pravidel v evropských zemích," pokračuje Pauly. "Absence alespoň nějakého odstupného i na úrovni amatérské by vedla zejména z ekonomických důvodů k zániku celé řady především mládežnických družstev, a to jistě není v zájmu nikoho z nás."

Vzhledem k tomu, že nová norma vzbudila odmítavou reakci nejen u hráčské asociace, ale také u mnoha klubů, lze očekávat, že se o tématu přestupního řádu bude široce diskutovat na valné hromadě FAČR, která se koná už 20. května v Brně.

Nová mobilní aplikace MŮJ FOTBAL
28. duben 2016

Chcete mít po ruce rychlé informace, jak dopadl zápas vašeho oblíbeného týmu? Zajímá vás, která utkání jej v nejbližší době čekají a který z klubů ve vašem okolí se právě třeba chystá na svoji víkendovou bitvu? Pak neváhejte a stahujte do svých mobilních zařízení novou aplikaci MŮJ FOTBAL. Ta nabízí aktuální a ucelený přehled všech výsledků českých soutěží od Synot ligy až po nejnižší okresní soutěže. 

Mezi prvními, kdo aplikaci ve svém mobilu vyzkoušeli, byli také držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy z roku 2003 Pavel Nedvěd, brankářská hvězda Petr Čech a reprezentační trenér Pavel Vrba. Ti všichni prostřednictvím mobilní videonahrávky vyzvali fanoušky, ať si aplikaci také opatří.

„Vnímáme to jako určitý dárek a zároveň další nezbytný servis pro všechny naše členy i hráče. Chceme jít s dobou a naše aplikace MŮJ FOTBAL by neměla chybět ve výbavě žádného fotbalového fanouška. Pevně věříme, že je aplikace ještě víc vtáhne do fotbalového dění,“ uvedl Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Aplikace MŮJ FOTBAL vznikala od minulého roku za součinnosti FAČR a společnosti T-Mobile, která je zároveň generálním partnerem české reprezentace. Aplikace obsahuje kompletní výsledkový přehled seniorských i mládežnických soutěží díky svému propojení s Informačním systémem FAČR, a nabízí tak aktuální data i se souvisejícími tabulkami jednotlivých soutěží. „Konečně budu mít přehled o svém oblíbeném Přerovu,“ usmíval se Vrba. Pavel Nedvěd se zase těší na nedělní derby Plesná – Skalná v 19. kole 1. B třídy v Karlovarském kraji. 

Fanoušci si v aplikaci mohou například zvolit své oblíbené týmy, a když tak učiní, budou prostřednictvím notifikací také vyrozuměni o výsledcích jejich právě skončených utkání. Nehledě na to, zda jde o profesionální klub v Synot lize či mužstvo z nejnižší okresní soutěže.

Aplikace MŮJ FOTBAL v současné době lze stahovat do zařízení s operačním systémem Android, v dohledné době bude k dispozici také v App store určené pro produkty firmy Apple.

Stáhnout aplikaci MŮJ FOTBAL na google

Petice hráčů k novému přestupnímu řádu
25. duben 2016

Dne 17. 3. 2016 obdržela Fotbalová asociace České republiky (FAČR) 4 připomínky České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) k novému Přestupnímu řádu. Na tyto připomínky FAČR reagovala stanoviskem, které bylo široké veřejnosti poskytnuto i zde na webových stránkách FAČR.

Dne 20. 4. 2016 obdržela FAČR vyjádření ČAFH, ve kterém fotbalové asociaci oznamuje nespokojenost jejích členů s novým přestupním řádem, že jim byla předána petice, která byla „uspořádána napříč kluby v českých profesionálních soutěžích“, a že ji podepsalo 400 hráčů.

Fotbalová asociace vnímá znepokojení 400 hráčů, jako situaci, kterou nelze podceňovat. Za těchto okolností je FAČR připravena poskytnout hráčům potřebná vysvětlení. Vzhledem k tomu, že dotazů, ale i tazatelů, může být více, vedení FAČR rozhodlo, že za tímto účelem uspořádá workshop, který poskytne jak všeobecný vysvětlující výklad, tak odpovědi na položené dotazy, a který se bude konat s ohledem na předpokládanou účast většího počtu osob ve třech termínech uvedených v pozvánce níže.

WORKSHOP – PŘESTUPNÍ ŘÁD

Vážení hráči, členové Fotbalové asociace České republiky,

s ohledem na nemalou řadu předpokládaných změn v rámci Přestupního řádu, které se více či méně dotknou každého z Vás, si Vás tímto dovoluji pozvat na seminář, který se zdarma koná ve dnech

a) 5. 5. 2016 od 9:00

b) 5. 5. 2016 od 13:00

c) 6. 5. 2016 od 9:00

v sídle FAČR (Diskařská 2431/4, Praha 6 – Břevnov, PSČ 169 00) – tiskové centrum.

Svou účast, prosím, potvrďte na e-mail tylova@fotbal.cz.

I v oddíle Sokol Horní Nětčice začínají pracovat s těmi nejmenšími
20. duben 2016
Karta Alive
19. duben 2016

Karta Alive - karta plných výhod - některé karty končí platnost ke konci dubna letošního roku. Informace FAČR: Dne 1. 5. 2016  se na stránkách členství - www.bytclenemsevyplati.cz objeví informace o dalším pokračování a získání karty, kde se zaregistrujete a karta Vám přijde na Vaši adresu.

Zrušené rozlosování OS mužů sk. A, B, dorostu a mladších žáků
14. duben 2016


Na základě upozornění řídícího orgánu - VV OFS Přerov, bylo zveřejněné rozlosování 3. kola soutěží OS mužů sk. A a B, OP dorostu a OP mladších žáků zrušeno, neboť toto v důsledku chyby při zpracování neodpovídalo čl. 27.1. Rozpisu soutěží OFS Přerov a Soutěžnímu řádu fotbalu. Upozorňujeme oddíly hrající tyto soutěže, že 3.kolo soutěží bude rozlosováno a zveřejněno až po skončení první části soutěže, tj. po odehrání každý s každým dvakrát, a to podle termínové listiny OFS Přerov a podle Bergerových tabulek, kdy losovací čísla budou oddílům přidělena podle jejich umístění v soutěži po první části (tj. po každý s každým dvakrát). Ačkoliv jsme si vědomí toho, že to může způsobit určité komplikace, jsme nuceni takto postupovat, kdy jiný postup v tříkolovém systému bohužel možný není, neboť by tento byl v rozporu s herními řády soutěže.

Čl. 27 Systém soutěží
27.1.
Soutěže OS mužů sk. A a B, dorostu a mladších žáků se hrají každý s každým tříkolově.
Soutěžní ročník se v tříkolovém systému dělí na dvě části, kdy v první části se družstva utkají každý s každým dvakrát. Na základě umístění družstev v soutěži po první části soutěže, budou družstva rozlosována pro druhou část dle Bergerových tabulek. Ve druhé části se družstva utkají jedenkrát každý s každým (§ 3 Příloha č. 2 SŘF).

Blahopřání - pan Miroslav Nehyba
13. duben 2016

VV OFS Přerov se omlouvá za opožděné blahopřání k životnímu jubileu panu Miroslavu Nehybovi. Došlo k špatné dezinformaci, místo 2. dubna bylo poznačeno 20. dubna.

Finanční podpora FAČR v roce 2016 do klubů, Finanční podpora klubům - 2016 - hráči
11. duben 2016

Finanční podpora klubům - 2016 - členství, hráči

https://facr.fotbal.cz/financni-podpora-facr-v-roce-2016-do-klubu/a2430

 

Finanční podpora FAČR v roce 2016 do klubů
11. duben 2016

FAČR sděluje svým členským klubům krajských a okresních soutěží dospělých, jakož i klubům účastnícím se svými družstvy pouze mládežnických soutěží, že pro ně bude od 31.3.2016 připravena na klubových podúčtech v IS FAČR finanční podpora FAČR pro rok 2016. 

Odpovědi na časté dotazy:

JAK MÁM FINANČNÍ PODPORU FAČR PRO ROK 2016 AKTIVOVAT?

Hlavní administrátor klubu se přihlásí do IS FAČR a v sekci fakturace /klubový podúčet/ po potvrzení čestného prohlášení o vedení podvojného účetnictví v roce 2016, bude klubu částka aktivována.

KOMU JE TATO FINANČNÍ PODPORA 2016 URČENA?

Členským klubům krajských a okresních soutěží dospělých, jakož i klubům účastnícím se svými družstvy pouze mládežnických soutěží.
Finanční podpora pro kluby 1. ligy, 2. ligy, ČFL, MSFL a všech divizí bude poskytnuta stejně jako v minulosti tj. na základě uzavření dotační smlouvy mezi FAČR a klubem s povinností vyúčtování dotace.

CO JE ZDROJEM FINANCÍ PODPORY FAČR?

Státní dotace MŠMT program V na rok 2016.

JAK BYLA VYPOČTENA VÝŠE FINANČNÍ PODPORY FAČR?

Celková výše finanční podpory FAČR pro rok 2016 je 58.218.642 Kč. Výpočet vychází z rozhodnutí VH FAČR 2015.

1/PRO VŠECHNY ČLENY KLUBU /134 Kč na jednoho člena/ - část odpovídající 80% vybraných členských příspěvků FAČR od 1.1.2016 do 28.2.2016...k rozdělení částka 33.117.832 Kč

2/NAVÍC NA AKTIVNÍ HRÁČE DO 18 LET /129 Kč na jednoho hráče/ ... k rozdělení částka 10.069.482 Kč 

3/NAVÍC NA AKTIVNÍ HRÁČE STARŠÍCH 18 LET /208 Kč na jednoho hráče/... k rozdělení částka 15.031.328 Kč

Výsledná částka finanční podpory byla rozdělena dle stavu členské základny k 28.2.2016.
Podmínkou pro započtení člena viz bod 1 do výpočtu finanční podpory bylo platné členství do 28.2.2016. Podmínkou pro započtení hráče viz bod 2 a 3 do výpočtu finanční podpory bylo nejen platné členství do 28.2.2016, ale i účast alespoň v jednom soutěžním utkání v podzimní části sezóny 2015/2016.

JAK MOHU FINANČNÍ PODPORU VYUŽÍT?

Bude použita na úhradu nákladů klubu na organizaci krajských a okresních soutěží /rozhodčí, delegát/ v roce 2016.

JAK PROBÍHÁ ČERPÁNÍ FINANČNÍ PODPORY?

IS FAČR automaticky sníží o příslušné náklady částky sběrných faktur.

JAK MOHU KONTROLOVAT ČERPÁNÍ FINANČNÍ PODPORY?

Detail čerpání uvidíte v historii klubového podúčtu nebo sběrného účtu.
V detailu uvidíte čerpání podpory jako mínusové položky k jednotlivým nákladům na organizaci soutěží /rozhodčí, delegát/ vždy po vygenerování sběrné faktury za příslušné měsíční období.

JAK MÁM PODPORU ÚČTOVAT?

Standardně zaúčtujete přijatou sběrnou fakturu /již poníženou/ a samozřejmě její úhradu. O finanční podpoře na klubovém podúčtu není nutno účtovat.

MUSÍM TUTO FINANČNÍ PODPORU VYÚČTOVAT FAČR?

Ne, tato finanční podpora nepodléhá ze strany klubu vyúčtování.

DO KDY JE MOŽNO ČERPAT FINAČNÍ PODPORU ROKU 2016?

Finanční podporu je možno čerpat na náklady vzniklé nejpozději do 30.11.2016.

CO KDYŽ SE KLUBU NEPODAŘÍ PODPORU VYČERPAT DO 30.11.2016?

Nevyčerpaná částka bude klubu odeslána do 31.12.2016 na jeho bankovní účet, který klub uvede v IS FAČR v sekci „O Klubu“.
Tato částka nepodléhá vyúčtování.

PROČ MUSÍM VÉST PODVOJNÉ ÚČETNICTVÍ, KDYŽ O KLUBOVÉM PODÚČTU NEMUSÍM UČTOVAT?

Protože o této povinnosti rozhodla VH FAČR a VV FAČR.
Vedení podvojného účetnictví je nezbytnou podmínkou pro obdržení veškerých dotací z MŠMT /např. program VIII tj. přímá podpora MŠMT sportovních spolků, ve kterém bylo poskytnuto celkem 213,6 mil. Kč pro 2042 subjektů/. Zajištění transparentnosti vůči orgánům státní správy.

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ PODVOJNÉ UČETNICTVÍ NEVEDU?

Obrátit se na svůj příslušný OFS či KFS, který vám jistě vyjde vstříc se zprostředkováním a zajištěním účetních služeb za výhodných podmínek.

CO KDYŽ NEPOTVRDÍM ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ O VEDENÍ PODVOJNÉHO ÚČETNICTVÍ?

Váš podúčet s připravenou částkou nebude aktivován, nebudete moci čerpat finanční podporu FAČR v roce 2016 ani jinou dotaci z MŠMT. 

Změna názvu klubů
7. duben 2016

Hlášení změn názvů klubů – Z důvodu úpravy názvu oddílu  - uvést svůj název (včetně součásti vyjadřující právní formu) do souladu s novou právní úpravou žádáme oddíly o zaslání nových stanov  - meilem, poštou, osobně na OFS Přerov včetně složení nových výborů v jednotlivých oddílech.

Webdesign Ladislav Streck, 123 DESIGN